دیار ماشین ارائه دهنده ی خدمات عملیات حرارتی و ساخت کوره های صنعتی با تکنولوژی هایتک و بالاترین استاندارد های جهان آماده همکاری با شما می باشد.

فهرست مطالب

فولاد CK45

فولاد ck45

فولاد ۱٫۱۱۹۱ Ck45:

فولاد CK45، فولادی با کربن متوسط است و جزو فولادهای مهندسی برای ساخت انواع قطعات و سازه ها است. از ویژگی های اصلی فولاد ck45 می توان به قابلیت ماشین کاری و مقاومت کششی بالا اشاره کرد. جوش کاری این فولاد به دلیل داشتن کربن بین ۰٫۴ تا ۰٫۵ درصد، تا حدی دشوار است و باید به دست یک جوش کار حرفه‌ای انجام شود.

 

فولاد ck45
عملیات حرارتی فولاد ck45

نام طبق استانداردهای مختلف:

EU
EN
USA
Germany
DIN,WNr
England
BS
Spain
UNE
Sweden
SS
Finland
SFS
ISO
C45E (1.1191) ۱۰۴۵ Ck45 ۰۸۰M46

CFS8

C45k

F1140

۱۶۷۲ C45 C45E4

 

ترکیب شیمیایی:

Fe Cr+Ni+Mo< S< P< Mn Si< C
balance ۰٫۶۳ ۰٫۰۳۵ ۰٫۰۳ ۰٫۵-۰٫۸ ۰٫۴ ۰٫۴۲-۰٫۵

 

 

 

خواص فیزیکی در دمای محیط:

مدول الاستیک: ۱۹۰-۲۱۰  [۱۰۳ x N/mm2]

چگالی: ۷٫۸۴ [g/cm3]

هدایت الکتریکی: [W/mK] 15.1

 

 

 

عملیات حرارتی:

دمای آنیل کروی کردن: o C650-700، به آرامی سرد کردن در کوره. در نتیجه این فرآیند سختی ماکزیمم ۲۰۷ برینل می شود.

دمای سختکاری: o C820-860، کوانچ کردن در آب یا روغن.

دمای نرماله کردن:  o C840-870

دمای تمپر:

o C300 o C250 o C200 o C150 o C100 o C50 o C20
۴۵٫۵ ۴۹ ۵۲ ۵۴ ۵۶ ۵۶ ۵۶

 

دمای فورج گرم: o C850-1050

 

سختکاری فولاد ck45

عملیات حرارتی ck45 یا به اصطلاح آبکاری فولاد ck45 داری مشکلات نظیر عدم سخت شدن یکنواخت در دفعات مختلف میباشد این بدان معناست که سختکاری ck45 تکرار پذیری مناسبی ندارد و برای عملیات حرارتی ck45 باید دقت مناسبی به کار آید ولی به صورت کلی میانگین سختی مناسب برای این نوع فولاد حدود ۳۰ الی ۴۰ راکول c است. سختی یکنواخت بالای ۴۰ راکول از این فولاد به دشواری قابل دستیابی است البته میتوان با روشهای مختلفی به این امر دست یافت ولی این روشها برای سختکاری ck45 مرسوم نیست و احتمال بروز خطا وجود خواهد داشت.

 

اگر میخواهید اطلاعات ضروری راجع به سختکاری فولاد ها بدانید روی این لینک مقاله جامع سختکاری فولاد کلیک کنید

 

کاربرد:

در صنعت قطعه سازی از فولاد CK45 جهت ساخت ابزارهای کشاورزی، محور ماشین، پیچ ها، میل های رابط،‌کوپلینگ ها، میل لنگ، چرخ دنده، ابزار دستی، انبردست، شفت، واشر کف گرد، پیچ چرخ ها و …

 

کاربرد فولاد CK45 در ابزار خاک‌ورز

جهت ساخت ابزارهای خاک ورز بايد از فولادی استفاده شود که هم مقاوم به سايش و هم مقاوم به ضربه باشد وهمچنین از مواد گران قيمت تهيه نشده باشد. فولاد ساده کربني CK45 با توجه به خواص خوب مکانيکي و متالوژي آن قيمت نسبتاً مناسبي دارد. طی پژوهش های انجام شده، خصوصیات این فولاد در برابر سایش و ضربه مورد بررسی قرار گرفته تا عملکرد آن در قطعاتی نظیر گاوآهن و سایر ابزارهای خاک ورز، پیش بینی شود. نتایج بدست آمده نشان دهنده آن است که با عملیات نسبتاً ساده می توان مقاومت به سایش و ضربه را در این فولاد افزایش داد و برای ساخت ابزار های خاک‌ورز از آن استفاده کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *