عملیات حرارتی

سختکاری

سختکاری

شرکت دیار ماشین مبنا قادر است با بهره‌گیری از تجهیزات مناسب و تیم مهندسان توانمند خود انواع مختلف فولادها از جمله گرم کار و سردکار و تندبر که فرآیند عملیات حرارتی پیچیده‌ای دارند به صورت مناسب و تکرارپذیر سختکاری نماید. از دیگر مزایای سختکاری در شرکت مهندسی دیار ماشین مبنا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم دکربوره شدن سطح فولاد
 • کمترین میزان اعوجاج و تغییرات ابعادی
 • یکنواختی سختی‌ها در قطعات مختلف
 • اکسید نشدن سطح قطعات
 • شست و شوی قطعات با تجهیزات مکانیزه

آنیل

در فرآیند آنیل با نگه داشتن فولاد در دمای بالا و سپس آرام سرد کردن آن تا دمای محیط ساختاری یکنواخت نرمی با سختی مناسب برای انجام فرآیندهای بعدی پدید می‌آید.فولادها پس از گذراندن فرآیندهایی نظیر ریخته‌گری، نورد و … ساختاری نسبتا سخت دارند که برای فرآیندهای بعدی تولید نظیر ماشین کاری و شکل دهی سرد مناسب نیستند.

در شرکت مهندسی دیار ماشین مبنا با کنترل دقیق فرآیند و شرایط کوره،  تمامی قطعات را به سختی و ساختار یکسان آنیل میکند و یکنواختی ساختار در هر قطعه به طوری که عمق و سطح قطعات سختی کاملا یکسانی دارند را  پدید می آورد. عدم دقت در فرآیند آنیل  باعث می‌شود در ماشین کاری مشکلاتی نظیر شکستن مته‌های بلند و … پیش بیاید.

آنیل
تنش گیری

تنش گیری

تنش باقیمانده می‌تواند باعث اعوجاج قابل توجه قطعه شود و موجب ترک خوردن و بی ثباتی عمومی گردد. برای مقابله با این مشکل، از فرآیند تنش گیری استفاده می‌شود.هنگام ساخت قطعات فلزی، مقدار مشخصی تنش در آن ایجاد می‌شود. تنش می‌تواند در اثر جوشکاری، ماشینکاری، برش، دریل کاری، سنگ زنی و هر فرآیند دیگری که روی فلز اثر میگذارد ایجاد شود. تنش باقیمانده گاهی اوقات می‌تواند باعث اعوجاج قابل توجه در فرایند تولید شود و برای قطعه در حین کار خسارت آور باشد و موجب ترک خوردن و بی ثباتی عمومی گردد. برای مقابله با این مشکل، از فرآیند تنش گیری استفاده می‌شود.

شرکت مهندسی دیارماشین مبنا با داشتن کوره‌ای با ابعاد ۱٫۵ در ۱٫۵ در۱ متر با گردش هوای مناسب قطعات را به صورت یکنواخت تنش گیری می‌کند.

 • عدم دکربوره شدن سطح فولاد
 • کمترین میزان اعوجاج و تغییرات ابعادی
 • یکنواختی سختی‌ها در قطعات مختلف
 • اکسید نشدن سطح قطعات
 • شست و شوی قطعات با تجهیزات مکانیزه

نرماله کردن

نرماله کردن فرآیندی برای آلیاژهای آهنی است که به ایجاد یک ساختار با دانه‌بندی یکنواخت می‌پردازد و از نرم شدن بیش از حد در فولاد جلوگیری می‌کند.نرماله کردن فرآیندی برای آلیاژهای آهنی است که به ایجاد یک ساختار با دانه‌بندی یکنواخت می‌پردازد و از نرم شدن بیش از حد در فولاد جلوگیری می‌کند.

تفاوت بین آنیل و نرماله کردن چیست؟

نرماله کردن بسیار شبیه به آنیل کردن است زیرا هر دو شامل گرم کردن یک فولاد به بالاتر از دمای تبلور مجدد آن و به آرامی خنک کردن آن می‌شوند تا یک ریزساختار نسبتاً انعطاف پذیر ایجاد شود. تفاوت اصلی بین آنیل و نرماله کردن این است که آنیل کردن اجازه می دهد تا مواد با سرعت کنترل شده در کوره خنک شوند اما در نرماله کردن قطعات با قرار گرفتن در یک محیط با دمای اتاق در معرض هوا خنک می‌شوند.

این تفاوت به این معنی است که نرماله کردن سرعت سرمایش سریع تری نسبت به آنیل دارد. سریعتر سرد کردن می تواند باعث شود فولاد نسبتاً انعطاف پذیر باشد و سختی آن کمی از فولاد آنیل شده بالاتر باشد. نرماله کردن نیز به طور کلی ارزان تر از آنیل است زیرا در طی فرآیند خنک شدن فولاد زمان کمتری را در کوره سپری می‌کند.

 

نرماله کردن
کربن دهی مایع

کربن دهی مایع یا سمانتاسیون

کربن دهی یا سمانتاسیون، فرایند اضافه کردن کربن به سطح فولاد کم کربن است که باعث می‌شود سطح قطعه پس از کوئنچ کردن در حدود ۵۰ تا ۶۰ HRC سختی داشته باشد در حالی که مغز آن چقرمه است.کربن دهی یا سمانتاسیون، فرایند اضافه کردن کربن به سطح فولاد کم کربن است که معمولاً در محدوده دمایی ۹۵۰-۸۵۰ درجه سانتیگراد انجام می شود. هنگامی که فولاد در این محدوده دمایی برای مدت زمان مشخص در تماس با مواد کربن‌ده قرار می‌گیرد، کربن اتمی از جذب سطح فولاد می‌شود و سپس به داخل آن نفوذ می‌کند. به این ترتیب سطح قطعه را فولاد پر کربن و مغز آن را فولاد کم کربن تشکیل می‌دهد. همین امر باعث می‌شود سختی سطح بعد از کوانچ به حدود ۵۰ تا ۶۰ HRC می‌رسد در حالی که مغز قطعات چقرمگی خود را حفظ می‌کند.

شرکت مهندسی دیارماشین مبنا با بهره‌گیری از فرآیند کربوراسیون مایع، می‌تواند به قطعاتی یکنواخت با حداقل اعوجاج دست یابد.

نیتراسیون گازی

نیتراسیون یک فرآیند سخت کاری سطحی است که به موجب آن با نگه داشتن فلز در دمای مناسب در تماس با گاز آمونیاک، نیتروژن به سطح آلیاژ آهنی جامد وارد می‌شود. حضور نیتروژن در ساختار سطح فولاد باعث می‌شود که سطح قطعات نسبت به مغز چقرمه خود سختی بالاتری داشته باشند(حدود ۵۵ تا ۷۰HRC). دمای نیتراسیون برای تمام فولادها بین ۴۹۵ تا ۵۶۵ درجه سانتیگراد است.

مزایای نیتراسیون:

 • بهبود مقاومت به سایش
 • بهبود مقاومت به خوردگی
 • بهبود عمر خستگی
 • دقت ابعادی بالا با کمترین اعوجاج به دلیل دمای پایین فرآیند
 • کم شدن ضریب اصطکاک

شرکت مهندسی دیارماشین مبنا با بهره‌گیری از کوره‌ی نیتراسیون گازی سازگار با محیط زیست، قطعاتی یکنواخت با کیفیت سطح عالی ارائه می‌کند که همراه با فرآیند بلاستینگ می‌تواند به راحتی جایگزین پوشش‌های بسیار گران‌تر و با خواص مشابه گردد.